Dell OptiPlex 5070 – dane techniczne, recenzja, czy warto?
Spis treści:
Sprzęt kierowany jest przede wszystkim do średnich i dużych przedsiębiorstw, które tworzą własne zaplecze IT lub poszukują sprawnych urządzeń do realizacji codziennych zadań. W porównaniu z poprzednią serią, komputery dysponują między innymi nowszymi, lepszymi procesorami Intel Core.
Polecane komputery
Dell OptiPlex 5070 – dane techniczne oraz cena
Na rynek zostały wypuszczone konfiguracje zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale również konstrukcji, w których zostały zamknięte. Do dyspozycji otrzymujemy modele w obudowach SFF oraz Micro i Mini Tower.
Dell OptiPlex 5070 – dostępne konfiguracje
Powyższa tabela wskazuje na naprawdę szeroki wybór urządzeń oferowanych na rynku. Tak też jest w rzeczywistości. Na rynku znaleźć możemy kilkadziesiąt konfiguracji zróżnicowanych pod względem sprzętowym, wykorzystanych obudów czy też dostępnych zestawów portów i złączy. Wszystko to sprawia, że przed wydaniem pieniędzy warto dokładnie sprawdzić, na co możemy się zdecydować.
Tyczy się to zwłaszcza procesorów. W komputerach Dell OptiPlex 5070 montowanych jest bowiem aż 10 różnych układów CPU, dostosowanych do konkretnych zadań. Rozpocząć warto od modelu najmocniejszych. Zdecydowanie największą mocą obliczeniową wyróżnia się układ Intel Core i7-9700. Dysponuje on ośmioma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowe taktowanie wynosi 3000 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4700 MHz. Do tego należy dodać także 12 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP procesora wynosi 15 W.
Do czynienia mamy z układem, który posłuży do obsługi najbardziej rozbudowanych programów biznesowych i projektowych. Powinien zainteresować między innymi grafików czy też architektów. Wszystko ze względu oczywiście na ogromną wydajność, która powinna okazać się wystarczająca przez kilka najbliższych lat. Z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Co istotne, układ ten występuje również w wersji wyróżniającej się zmniejszonym współczynnikiem TDP. Mowa tu o procesorze Intel Core i7-9700T, który także jest montowany w komputerach Dell OptiPlex 5070. Wspomniany współczynnik TDP wynosi 35 W, nie jest to jednak jedyna zmiana. Uwagę warto zwrócić także na niższe taktowanie (2000-4300 MHz). Przekłada się to oczywiście na gorsze osiągi podczas (różnice względem modelu podstawowego wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt procent).
Komputery z omawianej serii zakupić można również wraz z procesorami Intel Core i5 - mowa tutaj aż o trzech modelach. Największym potencjałem wyróżnia się Intel Core i5-9600. Ten sześciordzeniowy i sześciowątkowy procesor dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie od 3100 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 9 MB pamięci podręcznej. Choć ilość rdzeni i wątków jest niższa niż w przypadku układu Intel Core i7, nadal mamy do czynienia ze sprzętem o naprawdę wysokiej wydajności, pozwalającej na pracę profesjonalną.
Zbliżoną moc obliczeniową zapewniają dwa pozostałe układy i5, czyli Intel Core i5-9500 (taktowanie 3000-4400 MHz) i Intel Core i5-9400 (taktowanie 2900-4100 MHz). Oba procesory dysponują sześcioma rdzeniami i sześcioma wątkami. Do tego dochodzi jeszcze układ Intel Core i5-9500T, a więc kolejna wersja z obniżonym współczynnikiem TDP i taktowaniem (2200-3700 MHz).
Producent przygotował również konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core i3 lub Intel Pentium. Kosztują najmniej, jednak należy pamiętać o ich ograniczonej wydajności.
- Intel Core i3-9300 – cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3700 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu – 8 MB.
- Intel Core i3-9100 – cztery rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania od 3600 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu – 6 MB.
- Intel Pentium G5600 – dwa rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania 3900 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu – 4 MB.
- Intel Pentium G5420 - dwa rdzenie, cztery wątki. Częstotliwość taktowania 3800 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu – 4 MB.
Specyfikacja Dell OptiPlex 5070 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2666 MHz, dlatego możemy liczyć na naprawdę sprawne działanie w wielu programach. Zwłaszcza że w konfiguracjach SFF i Mini Tower możemy zamontować kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB. Zapewnia to ogromną swobodę w dostosowywaniu zestawu do konkretnych programów, a także rozbudowywania go w przyszłości.
Związane jest to także z dyskami twardymi. Na rynku przeważnie są sprzedawane modele z pojedynczym dyskiem HDD lub dyskiem SSD, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić zestaw z dwoma dyskami. Modele SSD M.2 PCIe są szczególnie interesujące, ponieważ zapewniają znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu procesów.
To jednak nie koniec, ponieważ Dell OptiPles 5070 jest niezwykle zróżnicowany także pod względem kart graficznych montowanych w poszczególnych konfiguracjach. Do wyboru mamy trzy jednostki korzystające z 2 GB pamięci własnej. Mowa tutaj o modelach:
- AMD Radeon RX 550
- AMD Radeon R5 430
- Nvidia GeForce GT 730
Warto w tym miejscu nadmienić, że producent przygotował także konfiguracje wyposażone w dwie karty AMD Radeon RX 550 – zapewnia to sporą wydajność, z której skorzystamy podczas obsługi programów profesjonalnych.
Dell OptiPlex 5070 – wygląd
Jak już zostało wspomniane, komputer OptiPlex 5070 na rynku znaleźć można w trzech różnych obudowach, co także jest sporym atutem tej serii. Pozwala nam to bowiem łatwiej dobrać sprzęt do specyfiki stanowiska, na którym przychodzi nam pracować. Warto w tym miejscu jeszcze podkreślić, że poszczególne modele różnią się miedzy sobą nie tylko wymiarami, ale również zestawami portów i złączy, a także doborem podzespołów. Warto więc dokładnie czytać opisy interesujących nas komputerów, tak aby nie rozczarować się po otwarciu opakowania.
Najbardziej kompaktowy okaże się model Dell OptiPlex 5070 Micro. Zamknięty został w bardzo wąskiej obudowie, którą możemy postawić zarówno pionowo, jak i poziomo. Ze względu na najmniejsze wymiary, spodziewać możemy się okrojonego zestawu portów. Na płycie głównej znajdują się także tylko 2 sloty na pamięć RAM, a nie cztery, jak w pozostałych konfiguracjach.
Rozwiązaniem pośrednim okaże się Dell OptiPlex 5070 SFF, czyli model zamknięty w obudowie Small Form Factor. Tym razem mamy do czynienia z konstrukcją szerszą, ale nadal stosunkowo niską. Nie jest to więc sprzęt, który zajmowałby specjalnie dużo miejsca na biurku. Wyróżnia się natomiast większa liczbą portów.
Największym sprzętem okaże się natomiast Dell OptiPlex 5070 MT, a więc zestaw zamknięty w obudowie Mini Tower. Zapewni on ciche działanie, skuteczną cyrkulację powietrza i większe możliwości rozbudowy. Choć wyróżnia się on największymi wymiarami, wciąż daleko mu do standardowych konstrukcji typu Tower.
Dell OptiPlex 5070 – cechy
Nie da się ukryć, że szeroki wybór różnych konfiguracji sprzętowych zapewnia ogromną swobodę w dostosowywaniu sprzętu do własnych wymagań. Kwestia ta stała się najważniejsza dla producenta, który postarał się o przygotowanie konfiguracji mogących trafić do bardzo szerokie grupy odbiorców. Związane jest to także z kryteriami dotyczącymi miejsca, jakie zajmuje sprzęt.
To jednak nie wszystko. Jak podkreśla bowiem producent, dobór poszczególnych podzespołów nie był przypadkowy. Przemyślana selekcja pozwoli na opracowanie zestawów, które będą wyróżniać się nie tylko wysoką wydajnością, ale również w pełni stabilnym działaniem w każdych warunkach. Wpływ na to miał zarówno sposób wykonania wszystkich wymienionych konstrukcji, jak i rodzaj zamontowanego systemu chłodzenia.
Nie można zapominać również o tym, że opisywane konfiguracje sprzętowe są zróżnicowane także pod względem cenowym. Dzięki temu swój komputer zakupić mogą nie tylko średnie i duże przedsiębiorstwa, ale również mniejsze firmy.
Dell OptiPlex 5070 – wydajność
Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne modele, największą wydajnością wyróżniają się konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-9700, który doskonale sprawdza się w trybie wielowątkowym. Jego moc obliczeniowa pozwala na obsługę nie tylko programów typowo biznesowych, ale również specjalistycznych.
Jeśli chodzi natomiast o karty graficzne, największym potencjałem wyróżnia się jednostka AMD Radeon RX 550, przy czym najlepiej decydować się oczywiście na modele wyposażone w dwie karty. W ten sposób zyskujemy dostęp do wysokiej mocy obliczeniowej, dzięki której będziemy mogli liczyć na skuteczną pomoc podczas obsługi szczególnie rozbudowanych programów. Karta RX 550 całkiem dobrze sprawdza się w rozmaitych testach, uzyskując średnią na poziomie 4559 punktów w programie 3DMark 11 Performance GPU oraz 111551 punktów w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics. Jej wydajność pozwoli również na obsługę niektórych gier.
Dell OptiPlex 5070 – wady i zalety
Spore zróżnicowanie ofertowe sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć komputer dla siebie. Zestaw możemy dostosować pod względem wykorzystywanych procesorów, kart graficznych, ilości pamięci RAM, a także typu i pojemności dysków twardych. Do tego dochodzą różne obudowy i zestawy portów. Wszystko to pozwala również znaleźć sprzęt, który zmieści się w obranym przez nas budżecie.
Po stronie zalet komputera należy zapisać także wysoką jakość wykonania wspomnianych wcześniej konstrukcji, rozbudowany zestaw portów oraz rozwiązania poprawiające ogólną stabilność działania sprzętu. Problemem dla wielu osób jest cena Dell OptiPles 5070. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach. Należy mieć na uwadze także to, że nie we wszystkich konfiguracjach zestaw portów jest rozbudowany tak, jakbyśmy tego chcieli.
ZALETY
- Ogromne zróżnicowanie oferowanych konstrukcji
- Trzy różne obudowy do wyboru
- Wysoka jakość wykonania
- Możliwość zakupu komputera z dwoma dedykowanymi jednostkami GPU
WADY
- Wysokie ceny
- Zestawy portów nie zawsze są rozbudowane
Dell OptiPlex 5070 – podsumowanie, czy warto
Przedstawiony wyżej komputer to sprzęt niezwykle wszechstronny. Wynika to oczywiście z faktu, iż na rynku znaleźć można wiele konfiguracji sprzętowych, dostosowanych do realizacji konkretnych zadań. Wszystko to sprawia, że warto zwrócić uwagę na serię Dell OptiPles 5070.
Znajdziesz w Morele
Komputery gamingowe - Komputery Dell - Komputery MSI - Komputery HP - Fotele gamingowe
Komentarze (0)